Udostępnij to:

[ad_1]


💀 Kość czołowa to nieparzysta kość w kształcie miseczki , składa się
📌 z łuski czołowej która tworzy szkielet czoła,
📌 położonej poziomo części oczodołowej i
📌 części nosowej

U noworodków👶🏼, kość czołową tworzą dwie połówki oddzielone szwem czołowym (metopicznym). Kość czołowa zaczyna się zrastać około 2 roku życia. W większości przypadków szew czołowy ulega zatarciu w wieku 8 lat, ale u niektórych dorosłych można dostrzec przetrwały szew czołowy – lub jego pozostałość – w postaci lekko zagłębionej powierzchni w lini pośrodkowej gładzizny.

Kość czołowa ma za zadanie chronić nasz płat czołowy – swoiste centrum zarządzania, które wyróżnia człowieka spośród innych gatunków zwierząt. Jedną z najważniejszych funkcji płata czołowego jest zdolność do świadomego myślenia i poczucie tożsamości. Uszkodzenie płata czołowego może zmienić naszą osobowość.

Kość czołowa jest połączona z 12 innymi kośćmi, m. in. z kością sitową (zapach👃🏼). Formuje górną część naszych oczodołów, gdzie przechodzi gałąź nerwu trójdzielnego ➡️ nerw czaszkowy. W łuskowatej części kości czołowej znajdują się zatoki czołowe. W pewnym wieku potrafią dotkliwie dać o sobie znać, jeśli jako dzieci zimą chodzimy bez czapki (mam nadzieję, że moja córka to czyta ).

Kość czołowa styka się z sierpem mózgu ☭, stąd dynamika tej kości będzie bezpośrednio wpływać na system wzajemnego napięcia membran czaszkowych (ang reciprocal tension membrane system – czyli ciągły układ tkanki łącznej, uformowany z opon twardych) i odwrotnie wszelkie wzorce wyrażane przez system wzajemnego napięcia będą wpływały na ruchomość kości czołowej.

❓I na koniec takie pytanie: Czy wiedzieliście że czoło jest częścią tylnej powierzchni ciała? A nasz paluch jest połączony z naszymi oczami 👁?

Na podstawie książki „Mądrość Ciała” M. Kerna i „Foundations in Craniosacral Biodynamic” F. Sills’a
[ad_2]

źródło