[ad_1]
Koleżanka Terapeutka robi świetną robotę informacyjną 🙂


💀 Kości ciemieniowe, jako parzyste kości tworzą środkową część sklepienia 🏔. Na powierzchni zewnętrznej mają guzy ciemieniowe i kresy skroniowe. Naczynia krwionośne rzeźbią kości czaszki od wewnątrz. Kości ciemieniowe łączą się z 5️⃣ kośćmi: potyliczną, czołową, skroniowymi i klinową.

Co wpływa na dysfunkcje tych kości?

Działania bezpośrednio na kości ciemieniowe, szczególnie przed lub w trakcie porodu i w okresie niemowlęcym. 🚼
Upadki, uderzenia lub inne siły ukierunkowane na szwy czaszkowe mogą powodować ograniczenia ruchu kości ciemieniowych i przyległych kości 🔨
Upadek na stopy lub miednicę może również wpływać na kości ciemieniowe.

Ponieważ kości ciemieniowe dostosowują się do pozycji i dynamiki ruchu wszelkich wzorców które są utrzymywane w podstawie czaszki to stan np. połączenia klinowo-potylicznego może wtórnie wpływać na kości ciemieniowe.
Kondycja mięśnia skroniowego
Kości ciemieniowe są w bliskim kontakcie z sierpem mózgu i, jak wszystkie opony i tkanka łączna w organizmie przejawiają jednolitą dynamikę, więc każdy inercyjny wzorzec utrzymywany w systemie zostanie im przekazany w jakiś sposób.

Jakie mogą być objawy?

Może ktoś w Was w dzieciństwie skakał ze schodów bez uwzględnienia ograniczeń sufitu. 🏻‍♂️
Pomiędzy kości ciemieniowymi przebiega szew strzałkowy, miejsce połączenia z kością czołowa (szwu strzałkowego z wieńcowym) to BREGMA, a połączenie z potylicą (szwu strzałkowego z węgłowym) to LAMBDA. W przypadku uderzenia, przyłożenia siły w to miejsce następują zaburzenia drenażu w zatoce strzałkowej górnej, zaburzenia czynnościowe w odpowiednich częściach mózgu, bóle w okolicach czołowo-ciemieniowych i oczu. 😫
Nieprawidłowa ruchliwość kości ciemieniowych może wpływać na płat ciemieniowy, przez co osłabiać funkcje ośrodków ruchowych i sensorycznych, wywoływać zaburzenia uwagi w zakresie percepcji wzrokowej i dotykowej, agresywne zachowanie.

W podejściu biodynamicznym terapii czaszkowo-krzyżowej nie pracuje się z objawami per se, celem terapii jest wsparcie organizmu by odzyskał wewnętrzną równowagę, zasoby oraz zdrowie zgodnie ze swoim wrodzonym planem leczenia.

Na podstawie książki „Foundations in Craniosacral Biodynamic” F. Sills’a i „Cranial Osteopathy” autorstwa Liem Torsten
[ad_2]

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *